Произход на бигъла.
Бигъл, произнасяно още като бийгъл или бигль, е английска порода куче с произход от Великобритания, с номер на стандарта 161. Името произхожда от английското Beagle със значението на вид хрътка или копой със среден ръст (33 - 40 см), сходно по външност с фоксхаунд, но по дребен, с по-къси крака и по-дълги, меки уши (трябва да достигат до върха на носа). Теглото е 8 - 16 кг.Версиите за произхода на бигъла са различни.
Според гръцкия историк Ксенофонт, още в древна Гърция съществували хрътки, работещи по следа. Римляните приели опита по използването на хрътки и го пренесли на Британските острови. Там те в продължение на доста време се кръстосвали с местни породи. Има версии за съществуването на предтечи на бигълите още преди идването на римляните.Като например, у Пвил, уелски принц, съвременник на крал Артур, който имал особена порода бяла хрътка. В средата на 18-ти век, в Англия се оформили две основни породи за лов на зайци - южна хрътка и северен бигъл. Но основа на съвременната порода става двойка, събрана в средата на 19-ти век от Парсон Ханиууд.
Тя била демонстрирана в Съсекс и до днес, почти във всеки известен кучкарник, има потомци на кучетата от тази двойка.До 1870 г. в щатите, дребните хрътки от южните щати, които тогава ги наричали бигъли, се отличавали от съвременната порода. Имали по-леки глави, приличали повече на басетите, имали бяла окраска с неголямо количество петна.
През 1880 г. г-н Арнолд от Провиденс, щата Род Айлън, внася бигъли, а през 1896 г. това направил и Джеймс Л. Кернохан, който провежда и първите полеви изпитания с тях. И така, съвременния официален стандарт за бигъл, като порода кучета с произход от Великобритания, е утвърден на 10 септември 1957 г.
За разлика от класификациите за някои други хрътки, специално класификациите за английската хрътка позволяват съществуването на окраска с рижи оттенъци по козината, а също синеещи или трицветни. Ако преобладава окраската с рижи петна, това е "Redtick", което понякога се използва и като наименование за кучето.
ОтговорИзтриване